In de periode 2000 - 2007 verscheen in Zuidwest-Nederland het blad 'De Ondernemer'.
Hier vindt u het online archief van deze uitgaves, gepubliceerd door SiteSupport Online Communicatie. De actuele website van deOndernemer vindt u op www.deondernemer.nl
September 2004
File not found.

















Ondernemers leven van de SCHOONHEID van de provincie

Zeeland is van oudsher een agrarische provincie. Steeds vaker gaan Zeeuwse agrariërs de uitdaging aan om met succes niet-alledaagse gewassen te kweken. Dat heeft geresulteerd in veelzijdige streekproducten. Worden op veel boerderijen geen of alleen de eigen gewassen verkocht, de laatste jaren is er steeds meer huisverkoop waarin ook plaats is ingeruimd voor producten van collega's.


Prijzen
Door de veranderende markt moeten agrariërs twee prijzen gaan hanteren, een handels- en een consumentenprijs. Doordat (nog) niet iedereen dat doet, halen verkopers van streekproducten ter completering van hun assortiment bepaalde producten buiten Zeeland. Stichting Zeeuwse Vlegel, een samenwerkingsverband van telers van milieuvriendelijke tarwe, is het enige Zeeuwse lid van Streekeigen Producten Nederland. Zij zet zich als licentiehouder van het keurmerk "erkend streekproduct" in voor de ontwikkeling en erkenning van een breed assortiment Zeeuwse streekproducten.

E-mail: [email protected]

Streekproducten
Zonder afbreuk te doen aan andere agrariërs leveren vier ondernemers een bijzondere bijdrage aan de promotie van Zeeland. Het assortiment van Boomgaard De Zoete Kers in Serooskerke (W) bestaat voornamelijk uit verse en houdbare streekproducten. Zelf telen zij 14 soorten kersen, zacht rood fruit en pompoenen. Hans Hoekman en Cynthia Bal begonnen in 1998 vol vertrouwen met de aanplant van hun kersenboomgaard, maar hun bedrijf moest meer worden dan alleen dat. Zij realiseerden een boerderijwinkel, waarin zij naast kersen diverse, niet alledaagse producten van Zeeuwse ondernemers bieden. Van juni tot half augustus presenteren zij hun paradepaardje: kersen voor directe consumptie. Cynthia:"Die verkopen wij niet alleen aan particulieren, maar ook aan ondernemers zoals Zeeuwse horecabedrijven. Wij werken samen met andere Walcherse ondernemers, die de overige kersen voor ons verwerken. Wijngaard 't Vierendeel in Vrouwenpolder maakt zo'n 600 liter kersenwijn, ruim voldoende om via de streekproducten groothandel ook in de schappen van selectief gekozen winkels terecht te komen. Een andere collega verwerkt de kersen tot kersenjam en kersenijs. En een bakker bakt overheerlijke kersentaarten, die wij verkopen en op ons eigen terras serveren. Dat wij naam hebben gemaakt als leverancier van verrassende, Zeeuwse kerstpakketten en fruitmanden blijkt uit de steeds groeiende vraag. Als innoverend bedrijf breiden wij ons assortiment kersen- en andere streekproducten steeds verder uit. Wij luisteren naar onze klanten en naar de markt".

E-mail: [email protected]

Walcherse landwijnen
Zeeland kent diverse wijngaarden en wijnmakerijen, waar wijn wordt gemaakt van druiven, appels en zwarte bessen. Wijngaard 't Vierendeel in Vrouwenpolder van Clementine en Jurjen van Opstal verwerkt jaarlijks vele duizenden kilo's druiven tot circa 18.000 flessen rode, witte en roséwijn. Jurjen: "Wij voeren 8 labels, die het predikaat "landwijn" hebben, zes daarvan zijn exclusief voor onze eigen huisverkoop en voor Boomgaard De Zoete Kers. Op beide locaties organiseren wij regelmatig wijnproeverijen. Twee labels gaan via de groothandel tevens naar andere verkooppunten van streekproducten." Ook 't Vierendeel werkt met diverse ondernemers samen. Clementine: "Wij maken onder andere de kersenwijn voor De Zoete Kers. In de wijnmakerij zijn op afspraak excursies en jaarlijks een kerstspecial samen met kunstenaars en de eigen bloem- en groenschikkingen. Daarbij presenteren wij ook Zeeuwse hapjes". De uitdaging van het echtpaar Van Opstal is tweeledig. In de wijngaard vervangen zij successievelijk druivenranken door nieuwe minder arbeidsintensieve kwaliteitsrassen. Daarnaast maken zij van een deel van hun ruim 3 hectare grote terrein natuurgebied voor wetenschappelijk onderwijs. Er komen drie biotopen. Ook zullen zij er rondleidingen voor "groene scholen" organiseren. "Wij willen op een exclusieve manier steeds iets voor anderen betekenen", besluit Jurjen.

E-mail: [email protected]

Zeegroenten
Al vanouds worden zeekraal en lamsoren op de Zeeuwse schorren geoogst. Visleurders handelden er samen met de vis mee aan de deur. Door de Deltawerken zijn veel schorren ingepolderd wat ten koste ging van de grootte van het areaal. Ook is de Oosterschelde tot Nationaal Park verklaard en zijn veel schorren niet langer vrij toegankelijk. Elenbaas Zeegroenten VOF uit Nieuw en St Joosland is een van de weinige bedrijven die nog wel de zilte, vitaminerijke delicatessen verkoopt. Hans Elenbaas: "Om aan de vraag te kunnen voldoen, importeren ook wij zeekraal en lamsoren uit alle windstreken. Maar ons Zeeuwse product blijft in de provincie en gaat naar bedrijven die Zeeuwse specialiteiten verkopen."

E-mail: [email protected]

De spil
De Zeeuw groothandel in streekproducten uit Kapelle vervult een spilfunctie in Zeeland. Zij halen de producten bij de producent op en bezorgen ze bij de voornamelijk kleine ondernemers met huisverkoop. Het in Nederland vrij unieke bedrijf levert zo'n 100 verschillende producten. Neeltje de Zeeuw: "Ons assortiment bestaat hoofdzakelijk uit Zeeuwse jams, stroop, vruchtensappen, mosterd, meel, koekjes, bier en wijn. Piekperiodes zijn de zomer, als de toeristen er zijn en kerst, de tijd voor de kerstpakketten. Die maken wij niet zelf, maar wij zorgen ervoor dat onze afnemers de producten op tijd in huis hebben. Ook wij werken innoverend. De klant wil steeds iets anders. Daarop spelen wij in door regelmatig nieuwe streekproducten aan te bieden. Wij leveren ook producten onder eigen label, iets wat wij langzaamaan gaan uitbreiden."

E-mail: [email protected]


...onderneemt
'Vlissingen heeft iets pittigs'

...start
'Makelaardij is en blijft een schitterend vak'

...innoveert
Zeeuwse innovatieprijs Emergo voor Trident BV

...verovert
Kunstnagels veroveren gouden Luctor

...leert
Ondernemers spijkeren kennis bij

...belegt
De beleggings- adviseurs

...rijdt
Zakelijk onderweg

...overleeft
Samenwerken aan een solide basis voor continuïteit

...leeft
Ondernemers leven van de SCHOONHEID van de provincie

...netwerkt
'Het wordt weer een mooie beurs'

....integreert
'Grensoverschrijdend E-business project HZ voor het MKB'

...informeert
Kennis uitwisselen bij Jong Management

...huisvest
Kansen voor ontwikkelaars?